fbpx
הבלוג של עו"ד עופר סטרוסקי
משולחנו של עורך דין לענייני משפחה

להישאר או לוותר? דילמות סביב ההחלטה להתגרש

זוכרים את הרגע שבו הבנתם לראשונה שמשהו השתבש? אולי זה היה ריב סוער במיוחד, מבט קר וריק, או פשוט תחושה עמוקה של ניכור. הדילמות סביב ההחלטה להתגרש מתחילות כשהאהבה מתפוגגת והזוגיות הופכת לשדה קרב. פתאום, אתם עומדים בפני הבחירה הקשה מכל – האם להישאר או לוותר?

תמונה ישנה של זוג מתוועד לצד יין אדום שנשפך על השולחן, רמז מטאפורי לקשיים בזוגיות והחלטה להתגרש.

כעורך דין לענייני משפחה המלווה זוגות במשבר, אני פוגש אנשים בצומת "האם כדאי להתגרש" לעיתים קרובות. הם מגיעים אליי אובדי עצות, קרועים בין הרצון לשקם את מערכת היחסים לבין הפחד להמשיך לחיות בסבל. אין תשובות קלות, אבל יש דרכים לפצח את הדילמות האלה סביב גירושין ולהגיע להחלטה מושכלת. אם כך מה השיקולים שצריכים להנחות אתכם ברגעי הכרעה גורליים אלה?

תוכן עניינים

למה בכלל מגיעים להתלבטות אם להתגרש?

לפני שנצלול לנבכי הדילמה, בואו נבין מה בכלל גורם לזוגות לחשוב על פרידה. לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה,  הסיבות הנפוצות לגירושין כיום הן בעיות תקשורת, בגידות, אלימות, קשיים כלכליים ושחיקה על רקע בעיות שלא נפתרו.

אבל מעבר לסיבות הגלויות, יש לרוב סיפור עמוק יותר. במהלך השנים גיליתי, שמאחורי ההתלבטות "האם כדאי להתגרש" מסתתרים כמעט תמיד תהליכים הדרגתיים של התרחקות והזנחה.

זה מתחיל מחוסר הקשבה קטן, ממשיך בפגיעות שלא מטופלות, וגדל לחוסר אמון וכעסים. בשלב מסוים, בני הזוג מוצאים את עצמם חיים כשני שותפים לדירה במקום שותפים לחיים. הם שוקעים בשגרה אפורה, מנותקים ובודדים בתוך הזוגיות וזה בדיוק הקרקע עליה צומחות דילמות סביב גירושין.

ההחלטה להתגרש? השלכות הגירושין על כלל המשפחה

לצד הקושי האישי, גירושין הם גם מהלך משפחתי מורכב. כשיש ילדים בתמונה, ההתלבטות האם להתגרש נעשית כואבת ומפחידה פי כמה. הורים רבים חוששים איך הילדים יגיבו לפירוק המשפחה ואיך תשפיע עליהם הפרידה מההורה השני. לא פעם, זוגות בוחרים להישאר יחד רק כדי למנוע מהילדים טראומה, גם אם הם בעצמם אומללים.

אבל האם זו באמת הבחירה הנכונה?

מחקרים מראים שחשיפה ממושכת למתחים וקונפליקטים הוריים פוגעת בילדים לא פחות מגירושין. ילדים קולטים הכל, גם אם הם לא מדברים על זה. כשההורים לא מסוגלים לתקשר ביניהם בכבוד, כשהאווירה בבית הופכת רעילה – זה משפיע לרעה על התפתחותם הרגשית והחברתית של הילדים. לפעמים, גירושין בהסכמה עם יחסי הורות תקינים עדיפים על פני זוגיות כואבת שנמשכת רק למראית עין.

נקודות למחשבה

אז איך מחליטים בכל זאת? איך שוקלים נכון האם להמשיך בנישואים או להיפרד?

האם ניסיתם הכל כדי לתקן את המצב? – טיפול זוגי, שינוי הרגלים, שיחות כנות? אם לא מיציתם את האופציות האלה, שווה לתת להן הזדמנות אמיתית לפני שפונים לדרך של גירושין.

האם גירושין ישפרו את המצב או יחמירו אותו? חשבו על ההשלכות הכלכליות, ההשפעה על הילדים, היחסים עם המשפחה המורחבת. האם לאחר שהתגרשתם תהיו במצב נפשי ומעשי טוב יותר או גרוע יותר? ענו בכנות.

האם הפגיעה וחוסר האמון הגיעו לנקודת אל-חזור? יש מצבים שבהם נגרם נזק בלתי הפיך לקשר, כמו בגידה או אלימות. כשהיסודות של הזוגיות מתפוררים, לעיתים אין ברירה אלא להתגרש.

איך תשתפו פעולה כהורים לאחר הפרידה? גירושין הם לא חותמת ״סוף״, במיוחד כשמעורבים ילדים. כדאי לחשוב קדימה על המשך הקשר ההורי, איך תשמרו על חזית מאוחדת וסביבה בריאה לילדים גם אחרי שהתגרשתם.

מהי האמת הפנימית העמוקה שלכם? לא של ההורים, החברים או הילדים, אלא שלכם. מה אתם מרגישים שאתם צריכים כדי לחיות חיים שלמים ומלאי משמעות? הקשיבו לקול הזה, הוא ינחה אתכם אל ההחלטה הנכונה עבורכם.

אתם לא לבד!

זכרו, החלטה על גירושים היא דילמה אישית מאוד ותהליך שלוקח זמן.

לא צריך להתבייש בלבטים, בפחדים או בכאב. אל תישארו איתם לבד. דברו עם מי שאתם סומכים עליו, והתייעצו עם אנשי מקצוע – יועצי זוגיות, מגשרים, ובשלב מסוים גם עו"ד לענייני משפחה. הם יכולים לתת לכם מידע וכלים חשובים, שיקלו על ההתמודדות ויובילו אתכם לבחירה מושכלת.

לפעמים, למרות כל הקושי וההתלבטות, ההחלטה להתגרש יכולה להיות צעד אמיץ לקראת חיים חדשים. לזכור לאהוב ולהעריך את עצמכם, לחלום ולהאמין שמגיע לכם להיות מאושרים.

כי מגיע לכם טוב !

מוזמנים לקבל את
המדריכים לזוגיות במשבר:

 

לשקם או לשחרר?
מפת דרכים לזוגיות במבחן.

 

לשמור על הילדים – גם כשנפרדים !

 

חושבים על גירושין? ככה תיערכו נכון !

לעוד טיפים עיקבו אחרינו

עו"ד עופר סטרוסקי – דיני משפחה, גירושין וירושה

האם אפשר להציל את הזוגיות?

הורידו עכשיו במתנה את המדריך:

לשקם או לשחרר?

מפת דרכים לזוגיות במבחן

וקבלו את הכלים להתמודד, לצמוח ולמצוא את הדרך הנכונה לכם –

ביחד או לחוד.

אני מזמין אותך לקבל את המדריך השלם

חושבים על גירושין?  ככה תיערכו נכון !

כאן. עכשיו. במתנה!

עורך דין גירושין

לתיאום פגישת ייעוץ אישית
עם עו״ד עופר סטרוסקי

מעדיפים להשאיר פרטים טלפונית?
*דיסקרטיות מובטחת*