גירושין ברבנות או בבית משפט?

גירושין ברבנות

לרוב גירושין ברבנות כרוכים לא רק בסיום הפורמלי של הנישואין (התרת נישואין ומתן גט) אלא כרוכים בד"כ גם בפירוק שיתוף כלכלי, בהסדר משמורת על הילדים וחלוקת זמני שהות, בתשלום מזונות ילדים, מזונות אישה וכו'.

גירושין ברבנות או בבית משפט?

גירושין ברבנות
גירושין ברבנות

ביהדות נעשים הגירושין בכך שהבעל נותן לאשה גט. לרבנות (בית הדין הרבני) סמכות ייחודית ובלעדית בכל הקשור בהתרת הנישואין ומתן גט. אם שני בני הזוג יהודים בית המשפט לענייני משפחה אינו מוסמך להתערב בהתרת הנישואין ומתן גט.
אולם בשאר העניינים הכרוכים בגירושין כגון חלוקת רכוש, משמורת, מזונות ילדים, מזונות אישה, לרבנות ולבית המשפט לענייני משפחה סמכות מקבילה .

פתיחת תיק גירושין ברבנות

הליך הגירושין מתחיל בפתיחת תיק ברבנות. מקום הדיון ברבנות נקבע עפ"י מקום המגורים האחרון של בני הזוג. יש אפשרות לכרוך לתיק תביעת הגירושין נושאים כגון חלוקת רכוש, מזונות אישה, מזונות ילדים, משמורת ילדים – הסדרי שהות. במסגרת התיק ניתן גם להגיש בקשה לצווי עיקול, צו עיכוב יציאה מהארץ ובקשות לצווים אחרים.
פתיחת תיק תביעת גירושין כרוכה באגרה בסך 391 ₪. ניתן לערוך את התביעה באופן עצמאי או בעזרת עורך דין גירושין. חשוב מאוד לפרט את התביעה ככל האפשר ולציין את כל הפרטים והבקשות. החסרת פרטים עלולה לפגום בכנות התביעה ולהעביר את היתרון לצד השני. בכל מקרה חובה לחתום על התביעה בפני גורם מייצג כגון עורך דין לענייני משפחה.

לחצו כאן: לאתר הרבנות   או כאן: טופס PDF פתיחת תיק ברבנות להורדה בחינם

שלבי הליך הגירושין

לאחר פתיחת התיק ברבנות, להליך הגירושין שני מסלולים אפשריים:

גירושין בהסכמה לפיו מוגש לאישור בית הדין הסכם אליו הגיעו הצדדים. מדובר בהליך מהיר וקל יחסית וניתן להגיע להסכמה לבד או באמצעות מגשר. אולם מומלץ כי את ההסכם ינסח עורך דין גירושין המתמחה בדיני משפחה. ניסוח מקצועי "יחסוך" מכם מחלוקות ופניות עתידיות לבתי המשפט בעניינים אותם יכולתם לפתור מראש.

תביעת גירושין המוגשת כאשר אין הסכמה בין הצדדים. במקרה זה מומלץ לשמור על סודיות ולהתייעץ עם עורך דין גירושין המתמחה בדיני משפחה כדי להחליט על האסטרטגיה המתאימה למקרה שלכם. עורך הדין יוכל לייעץ איזה פעולות מקדימות עליכם לעשות כדי להגדיל את סיכויי התביעה? (במיוחד בענייני כתובה ורכוש ) מתי להגיש את התביעה? על מה להגיש את התביעה? היכן להגיש את התביעה? (ברבנות או בבית משפט לענייני משפחה) וכיו"ב.

בשלב הבא ייערך דיון מקדמי בבית הדין בניסיון לגשר בין הצדדים. ככל שאין הסכמות יתקיים דיון נוסף ("דיון ההוכחות" שהוא בעצם "המשפט") ובו ישמעו עדויות לרבות עדות בני הזוג ויוצגו הוכחות. לאחר מכן יינתן פסק הדין.

לבסוף ייערך טקס הגירושין הדתי בו "מגרש" הבעל את האישה ומוסר לה את כתובתה.

לשאלות ומידע נוסף בענייני גירושין ודיני משפחה, ולפתרון מותאם לצרכים האישיים שלכם, הנכם מוזמנים ליצור קשר בדיסקרטיות וללא כל מחויבות.