גירושין בהריון

גירושין בהריון

גירושין בהריון
גירושין בהיריון

תהליך גירושין בהריון הינו מצב מורכב ורגיש הדורש תשומת לב מיוחדת. אישה בתקופת ההריון עוברת שינויים גופניים הורמונליים ונפשיים המשפיעים לא אחת על מערכת היחסים הזוגית.  השינויים גורמים למצב של מתחים ואף למשברים בין בני הזוג בתקופה זו. לפיכך התמודדות עם הליך גירושין בהריון הופכת את המצב המורכב ממילא למורכב עוד יותר.
נשים רבות שואלות, האם יש תוקף להסכם גירושין בהריון? האם ניתן לקבל גט בהריון? האם אפשר לתבוע מזונות אישה? מה אם הבעל טוען שאינו האב? ואיך גירושין בהריון משפיעים על היכולת להינשא בשנית?

הסכם גירושין בהריון

מומלץ לערוך הסכם גירושין כדי לעבור בקלות וביעילות את תהליך הגירושין. עריכת הסכם תמנע מאבקים משפטיים בייחוד כשמדובר בגירושין בהיריון. כדאי לנסח הסכם גירושין מקיף הכולל הסדרי משמורת ושהות מיוחדים המתאימים לתינוק בן יומו. בנוסף יש לכלול דמי מזונות לתינוק שטרם נולד, וזאת מעבר לשאר ענייני הגירושין כגון חלוקת רכוש. את ההסכם יש להביא לאישור בית המשפט או של בית הדין הרבני ועניינים הקשורים לתינוק ייכנסו לתוקף לאחר הלידה. מומלץ לאישה לגבש הסכם הכולל השתתפות הבעל בהוצאותיה בזמן ההיריון. בנוסך יש לכלול תשלומים הכרוכים בבדיקות השונות במהלך ההיריון.

גט בזמן הריון

מתן הגט נמצא בסמכותה הייחודית של הרבנות (ראה פירוט בגירושין ברבנות). ההלכה היהודית לא אוסרת גירושין בזמן היריון. אולם, מה קורה כאשר האישה מבקשת באופן חד צדדי גירושין?. במרבית המקרים מבקש בית הדין הרבני מבני הזוג לדחות את הליך הגט עד אחרי הלידה. זאת כיוון שלאחר הלידה המתחים קטנים, יחסי הזוג משתפרים וגדל הסיכוי לשלום בית. לכן, ככל שאין רצון לתת הזדמנות נוספת לשלום בית, מומלץ להגיש בקשה משותפת לגירושין ולהגיע לבית הדין הרבני עם הסכם גירושין מוכן.
אישה שהתגרשה בהיותה בהיריון תידרש בדרך כלל על ידי הרבנות לתקופת המתנה של שלושה חודשים ממועד הגט בטרם תינשא בשנית. זאת כדי למנוע חשש ואי בהירות בקשר לאבהות.

מזונות אישה בהריון

כל עוד לא הוסדר הגט, מומלץ לאישה לתבוע מבעלה תשלום מזונות אישה. במיוחד בהיריון, המזונות מבטיחים רמת החיים אליה הורגלה האישה. מומלץ לנסח תביעה הכוללת גם את הוצאותיה של האישה הכרוכות בהריון ובבדיקות הנלוות להריון.

גירושין בהריון – בדיקת אבהות 

מתי ומדוע יש צורך בבדיקת אבהות בהריון? ילד שנולד לאישה נשואה מגבר שאינו בעלה נחשב לפי היהדות לממזר. ממזר או ממזרת אסורים באיסורים חמורים ביהדות כגון האיסור להינשא ליהודי. לממזרות השלכות מרחיקות לכת והיא "מכתימה" גם את כל צאצאיו של הממזר לדורי דורות. על מנת למנוע ממזרות ייחשב התינוק שייוולד כילדו של בעל האישה בעת שהיתה בהיריון. אם הבעל מתכחש לאבהות וטוען שאינו אביו של התינוק, נמנע בית הדין הרבני או בית המשפט לחייבו לערוך בדיקת אבהות וזאת כאמור בשל החשש שאולי יתגלה כי התינוק הוא ממזר.

לשאלות ומידע נוסף בענייני גירושין ודיני משפחה, ולפתרון מותאם לצרכים האישיים שלכם, הנכם מוזמנים ליצור קשר בדיסקרטיות וללא כל מחויבות